2016 m. rugsėjo 28 d. minima 10–oji Pasaulinė Pasiutligės diena
Jau 10 metų minima Pasaulinė pasiutligės diena padėjo milijonams žmonių suprasti šios ligos grėsmę, įvertinti užsikrėtimo rizikas bei suprasti, jog vienintelė pasiutligės prevencija – skiepai. Ši diena minima kasmet rugsėjo 28 dieną. Tai yra Luiso Pastero, kuris kartu su bendraautoriais sukūrė vakciną nuo pasiutligės, mirties diena.
Pasaulinės pasiutligės dienos minėjimas – tarptautinė kampanija, kurią koordinuoja Pasiutligės kontrolės pasaulinis aljansas (GARC). Šios dienos minėjimą palaiko Jungtinių tautų maisto ir žemės ūkio organizacija (FAO), Pasaulio sveikatos organizacija (WHO), Pasaulio gyvūnų sveikatos organizacija (OIE), Pasaulio veterinarijos asociacija ir kitos tarptautinės organizacijos.
Šios akcijos pradžioje svarbiausia buvo suburti visus kovojančius prieš pasiutligės plitimą. Praėjusių metų gruodį Ženevoje įvykusiame pasauliniame susitikime, kurį organizavo FAO, GARC, OIE ir WHO, šalys vieningai sutarė siekti bendro tikslo – iki 2030 metų turi nelikti žmonių mirčių nuo pasiutligės, kuria užsikrečiama nuo pasiutlige sergančių šunų.
Vieninga vizija ir bendro tikslo siekimas, vienija bendruomenės pastangas pasiutligės išnaikinimui (likvidavimui). Interneto ir žiniasklaidos dėka, atsirado didesnės galimybės bendrauti ir komunikuoti su visuomene apie pasiutligės prevenciją ir lengviau, nei bet kada pasidalinti patirtimi bei ištekliais.
Pasaulinės pasiutligės dienos vaidmuo 2016 metais
Šiemet Pasaulinės pasiutligės dienos tema – ŠVIESTI. VAKCINUOTI. LIKVIDUOTI.
Šiuo tikslu norima teikti kuo daugiau informacijos visuomenei apie pasiutligės pavojų žmonių ir gyvūnų sveikatai, skatinti veiksmus pasiutligės prevencijai ir likvidavimui, padėti suvokti apie pasiutligės perdavimą padidintos rizikos žmonių grupei, kovoti su visišku pasiutligės likvidavimu.
Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto (NMVRVI) Virusologinių tyrimų skyriaus vedėja dr. Ingrida Jacevičienė pažymi, kad Pasaulinė pasiutligės diena yra svarbus įvykis pasaulyje, kuomet visas dėmesys, sutelkiamas pasiutligės prevencijai. Minint šią dieną tikimasi, jog visuomenės dėmesys pasiutligei dar labiau išaugs ir skleidžiama informacija suteiks daugiau žinių.
Pasiutligės rizika Lietuvoje
Lietuvoje nuo 2006 m. sėkmingai vykdomos laukinių gyvūnų oralinės vakcinacijos (ORV) nuo pasiutligės dėka, nuo 2014 metų nebuvo užregistruotas nė vienas šios ligos atvejis. Deja, 2015 m. nustatyti du pasiutligės atvejai – Ignalinos r. į Dysnos kaimą atklydusiam usūriniam šuniui ir lapei. Manoma, kad užsikrėtę gyvūnai pas mus atklydo iš Baltarusijos, nes ten vis dar pasitaiko šios ligos atvejų.
Pagal naują, 2016 metams patvirtintą Europos Komisijos programą, jaukai su vakcina nebus mėtomi visoje Lietuvos teritorijoje, o tik pasienyje (buferinėse zonose) su kaimyninėmis šalimis – Rusijos Federacijos Kaliningrado sritimi, Lenkija ir Baltarusija. Siekiant padidinti efektyvumą, vakcinos yra mėtomos dvigubai tankiau.
Lietuvoje plėtojant diagnostinius pasiutligės tyrimus, nemažai dėmesio skiriama ir pasiutligės vakcinacijos efektyvumo vertinimui. NMVRVI atlikti tyrimai rodo, kad laukinių gyvūnų pasiutligės likvidavimo priemonės yra efektyvios. Vakcinacijos nuo pasiutligės efektyvumo kontrolei, jaukuose su vakcina nuo pasiutligės kaip žymeklis naudojamas tetraciklinas, kuris gyvūnui suėdus jauką atsideda kauliniame audinyje. Nuo 2016 metų sausio mėn. iki rugsėjo mėn. tiriant tetraciklino atsidėjimą danties ir apatinio žandikaulio kauliniame audinyje nustatyta 72,91 proc. jaukus su vakcina nuo pasiutligės suėdusių laukinių gyvūnų: 66,61 proc. jaunų lapių, o 92,43 proc. suaugusių lapių, 58,23 proc. jaunų usūrinių šunų, 69,81 proc. suaugusių usūrinių šunų. Tiriant kraują nuo 2016 metų iki rugsėjo mėn. buvo nustatyti 46,41 proc. imunizuotų laukinių gyvūnų: 40,63 proc. jaunų lapių, o 46,11 proc., suaugusių lapių ir 44,44 proc. jaunų usūrinių šunų, o 50 proc. suaugusių usūrinių šunų.
Gyvūnų augintinių vakcinacijos nuo pasiutligės efektyvumas 2006 – 2016 metais Lietuvoje sudaro daugiau kaip 90 proc. NMVRVI tiriami gyvūnų augintinių kraujo mėginiai ne tik iš Lietuvos, bet ir iš Rusijos, Ukrainos, Brazilijos, Baltarusijos, Izraelio, Norvegijos, Latvijos, Malaizijos ir kitų šalių.
Žmogaus pareiga – rūpintis gyvūnais ir saugoti jų sveikatą. Saugokime save ir savo gyvūnus augintinius nuo pasiutligės.
Daugiau apie Pasaulinę pasiutligės dieną 2016:
https://rabiesalliance.org/media/news/september-28-2016-is-the-10th-world-rabies-day