Balandžio 2 d. Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute (NMVRVI) lankėsi Vokietijos Frydricho Lioflerio (Friedrich Loeffler) instituto (Federalinis mokslinių gyvūnų sveikatos tyrimų institutas) moksliniai darbuotojai, kurie pristatė Europos Komisijos finansuojamą klasikinio kiaulių maro (KKM) ir afrikinio kiaulių maro (AKM) duomenų bazę (angl. CSF/ASF wild boar surveillance database), kuria gali naudotis visos ES šalys narės ir trečiosios šalys. Dvi dienas trukusio vizito Valstybinėje maisto ir veterinarijos tarnyboje (VMVT) ir NMVRVI metu su Vokietijos mokslininkais taip pat aptartos tolimesnio bendradarbiavimo galimybės atrenkant ir analizuojant AKM tyrimų duomenis bei ateities bendradarbiavimo planai.
Federalinis Frydricho Lioflerio mokslinių gyvūnų sveikatos tyrimų institutas koordinuoja biologinio saugumo ir kontrolės priemones, taikomas Vokietijos regionuose (žemėse), taip pat stebi ir analizuoja situaciją kitose šalyse, pavyzdžiui, Čekijos Respublikoje ar Baltijos valstybėse. Susitikimo NMVRVI metu pristatytos duomenų bazės tikslas – suvienodinti duomenų teikimą apie AKM atvejus Europos šernų populiacijoje, siekiant objektyviai ir greitai analizuoti ir įvertinti AKM epidemiologinę situaciją ir jos pokyčius. Šiuo metu AKM duomenų bazėje yra daugiau kaip milijonas įrašų apie šernų AKM atvejus. Duomenų bazėje galima stebėti AKM duomenimis, matyti žemėlapius, kuriuose pažymėtas kiekvienas šernų AKM atvejis.
NMVRVI atlieka AKM laboratorinius (serologinius, virusologinius ir molekulinius) tyrimus bei AKM epidemiologinę analizę Lietuvoje, dalyvauja tarplaboratoriniuose kompetencijos tyrimuose, kuriuos organizuoja ES AKM referentinė laboratorija. 2018 m. NMVRVI dėl AKM buvo ištirta daugiau nei 74 000 šernų bei naminių kiaulių kraujo ir organų mėginių. NMVRVI analizuoja ir teikia duomenis apie AKM protrūkius kiaulių bandose ir AKM atvejus šernų populiacijoje. Duomenys teikiami VMVT, taip pat, įdiegtų elektroninių sąsajų pagalba, duomenys perduodami Europos maisto saugos tarnybai (EFSA). NMVRVI yra svarbi grandis kovoje su AKM Europoje. Bendradarbiavimas su Vokietijos mokslininkais, kurie šiuo atveju atstovauja visoms ES šalims, taip pat ir Lietuvos interesams, padės surinkti objektyvią informaciją apie AKM plitimo tendencijas šernų populiacijoje, kovos priemonių efektyvumą, identifikuoti rizikos faktorius, kuriuos kontroliuojant galima būtų išvengti AKM protrūkių kiaulių bandose.
AKM duomenų bazė, kurią administruoja Vokietijos mokslininkai, leis susisteminti ir harmonizuoti informaciją apie šernų AKM atvejus visoje Europoje, o suinteresuotos Europos ir Pasaulio kompetentingos institucijos galės naudotis epidemiologinės analizės duomenimis, AKM epidemiologinio paplitimo ir dažnumo žemėlapiais ir kt. Harmonizuotų duomenų mainų pagrindu bus galima rengti mokslines analizes ir atlikti mokslinius tyrimus. Geras pavyzdys jau yra – NMVRVI dalyvauja Horizont 2020 moksliniame projekte ASFDIVA, kurio metu planuojama ne tik sukurti, bet ir pagaminti ir naudoti parenteralinę bei oralinę vakcinas nuo AKM, taip pat sukurti diagnostines priemones, kurių pagalba būtų galima atskirti vakcinuotus gyvūnus nuo nevakcinuotų gyvūnų.