Airijoje pagamintoje kiaulienoje ir kiaulienos produktuose nustatytas didelis kiekis dioksinų ir polichloruotų bifenilų (PCB). Vienas Airijos pašarų gamintojas dioksinais ir PCB užtreštą pašarą pardavė 37 mėsinių galvijų ir 10 penimų kiaulių ūkiams Airijoje ir 8 mėsinių galvijų ir 1 pieninių galvijų ūkiams Šiaurės Airijoje. Mėsiniams galvijams sušerti dioksinais užteršti pašarai neturėjo neigiamo poveikio žmonių sveikatai, todėl galvijiena nebuvo išimta iš rinkos. Kiaulienoje dioksino kiekis viršijo 80-200 kartų didžiausią leistiną koncentraciją. Dioksinais užteršta kiauliena buvo parduota 23 šalyse: Italijoje, Vokietijoje, Olandijoje, Lenkijoje, Švedijoje, Danijoje, Belgijoje, Estijoje, Jungtinėje Karalystėje, Prancūzijoje, Portugalijoje, Kipre, Rumunijoje, Rusijoje, JAV, Kanadoje, Šveicarijoje, Kinijoje, Pietų Korėjoje, Japonijoje ir Singapūre.
Dioksinais užteršta kiauliena buvo perdirbta mėsos perdirbimo įmonėse, kurios tiekia Airijos rinkai apie 80 procentų kiaulienos. Airijos kompetentingos tarnybos nusprendė išimti iš rinkos visą Airijoje pagamintą kiaulieną, kuri galėjo būti užteršta dioksinais 2008 m. rugsėjo – gruodžio mėnesiais, nes nėra galimybės atsekti ir išimti iš rinkos tik dioksinais užkrėstą kiaulieną. Apie tai buvo informuotos visos pasaulio šalys. Užkrėstus pašarus buvo uždrausta naudoti gyvūnams.
37 mėsinių galvijų ūkiai Airijoje ir 8 mėsinių galvijų ir 1 pieninių galvijų ūkiai Šiaurės Airijoje galvijus šėrė pašarais, kurių sudėtyje buvo dioksinais užterštas kiaulių pašaras. Apie 3000 mėsinių galvijų buvo paskersta. Atliekami dioksino tyrimai jautienoje. Dioksinais užterštu pašaru šertų karvių pieną uždrausta tiekti vartotojams. Manoma, kad dioksinais užteršti kiaulių taukai, kurie buvo naudoti kiaulių pašarų gamybai, pateko iš Airijos Tirono grafystės.
Airijoje užauginama apie 3 milijonai kiaulių. Apie 50 procentų pagamintos kiaulienos suvartojama Airijoje. Kita kiaulienos dalis parduodama Šiaurės Airijoje ir Didžiojoje Britanijoje bei eksportuojama į Europos ir Azijos šalis. 2007 m. Jungtinei Karalystei buvo parduota 113000 tonų kiaulienos bei išvežta skerdimui ir mėsos perdirbimui apie 500000 kiaulių.
2008 m gruodžio 10 d. Europos maisto saugos tarnyba informavo, kad Airijoje pagaminta kiauliena ir kiaulienos produktai, kurie pateko vartotojams, nekelia pavojaus žmonių sveikatai. Kasdien 90 dienų iš eilės suvartojant apie 10 procentų Airiškos dioksinais užterštos kiaulienos, žmogaus organizme susikaupęs dioksino kiekis nekelia pavojaus sveikatai. Per tą patį laikotarpį suvartojant 100 procentų Airiškos dioksinais užterštos kiaulienos, negalima atmesti galimo dioksino neigiamo poveikio žmonių sveikatai.
Dioksinai, dibenzodioksinų halogenidai – grupė organinių junginių, pasižyminčių itin dideliu nuodingumu, kancerogeniškumu ir mutageniškumu. Dažniausiai labai nedideliais kiekiais (šimtosiomis, tūkstantosiomis ar dar mažesnėmis procento dalimis) susidaro kaip šalutinis produktas chloruojant (halogeninant) OH- grupę turinčius aromatinius junginius. Itin mažais kiekiais dioksinai gali susidaryti ir dėl natūralių priežasčių, pvz., žaibui sukėlus miško ar stepės gaisrą, dėl mikrobų veiklos arba ugnikalnių išsiveržimų. Dioksinai tirpsta riebaluose, silpnai – organiniuose tirpikliuose, netirpsta vandenyje. Aplinkoje sklinda daugiausia oru, prilipę prie dulkių dalelių.
Gamtoje ar organizme dioksinai skyla labai sunkiai, dėl to organizmai ir teritorijos, užteršti dioksinais, vertinami taikant „skilimo pusperiodžio" sąvoką. Šiltuose kraštuose dioksinų skilimo pusperiodis siekia 7-8 metus, šaltuose – iki 10 metų. Iš organizmo dioksinai gali pasišalinti per 7,8 -132 metus. Dioksinai organizme kaupiasi riebaliniuose audiniuose, kauluose. Dėl ypatingai didelio nuodingumo, pavojingos dioksinų dozės gali būti tokios mažos, kad jų nepavyktų efektyviai identifikuoti cheminiais prietaisais (tik masės spektroskopais), todėl vietovės ar maisto užteršimą mažomis dioksinų dozėmis (pavojingomis, esant kelių mėnesių ar ilgesnei ekspozicijai) nustatyti sunku. Dėl tų pačių priežasčių gana sunku identifikuoti ir žmonių apnuodijimą dioksinais.
Dioksinams priskiriami 75 polichloruotų dibenzo-p-dioksinų (PCDD) ir 135 polichloruotų dibenzofuranų PCDF) junginiai. 17 dioksinų yra labai nuodingi. Pats nuodingiausias iš dioksinų – 2,3,7,8 tetrachlordibenzodioksinas (TCDD), neretai vadinamas tiesiog dioksinu, jo mirtina dozė (poodinėmis injekcijomis), pagal kai kuriuos vertinimus, gali siekti LD50 ~= 10 mg/kg ar net mažiau. Tai pats nuodingiausias iš žmonijai žinomų nebaltyminių junginių. Gerokai mažesnėmis dozėmis gali sukelti vėžį, apsigimimus. Skirtingai nuo daugelio kitų nuodų, mirtinas dioksino dozes įvertinti keblu dėl poveikio mechanizmo. Manoma, kad visi toksiniai jo efektai susiję su nukleininių rūgščių pokyčiais. Skirtingiems žmonėms mirtinos dioksino dozės gali skirtis dešimtis ar net šimtus kartų.
PCB – organinių junginių grupė. Šiai grupei priklauso 209 junginiai, kurių cheminė formulė C12H10-xClx. Polichloruotą bifenilą sudaro nuo 1 iki 10 chloro atomų, prisijungusių prie bifenilo molekulės (dviejų benzeno žiedų). Anksčiau PCB buvo naudojami kaip vėsinantieji ir izoliaciniai skysčiai transformatoriuose bei kondensatoriuose, stabilizuojantys priedai elektros laidų ar elektroninių dalių PVC izoliacijoje, pesticidų plėtikliai, pjovimo alyvos, liepsnos stabdikliai, hidrauliniai skysčiai, sandarinimo medžiagos, klijai, dažai, chirurginiuose implantuose. Daugelis PCB junginių ir mišinių yra labai nuodingi, todėl praėjusiame šimtmetyje PCB, susijusių su atviru panaudojimu, gamyba ir naudojimas buvo uždrausti. PCB priskiriami prie patvarių organinių teršalų.
2001 m. gegužės 30 d. Pasaulinės sveikatos organizacijos maisto mokslinis komitetas priėmė nuomonę dėl maiste aptinkamų dioksinų ir dioksinų tipo PCB, atnaujinančią jo 2000 m. lapkričio 22 d. nuomonę, kuri nustatė 14 pg Pasaulinės sveikatos organizacijos toksiškumo ekvivalentais išreikštą (PSO-TEQ)/kg kūno svorio dioksinų ir dioksinų tipo PCB leistiną savaitės normą (LSN).
2006 m. gruodžio 19 d. Komisijos reglamentas (EB) Nr. 1881/2006, nustatantis didžiausias leistinas tam tikrų teršalų maisto produktuose koncentracijas, nustatė dioksino sąvoką, kuri apima 75 giminingų polichlorintų dibenzo-p-dioksinų (PCDD) ir 135 giminingų polichlorintų dibenzofuranų (PCDF) junginių grupę, iš kurių 17 junginių yra toksiški. PCB – tai 209 skirtingų giminingų junginių grupė, kuriai priklausančius junginius pagal toksines savybes galima suskirstyti į dvi grupes. Dvylikos junginių toksinės savybės yra panašios į dioksinų savybes ir todėl šie junginiai dažnai vadinami dioksinų tipo PCB. Kiti PCB neturi dioksinams būdingo toksiškumo – jų toksikologinis profilis yra kitoks. Kiekvieno giminingo dioksinų junginio arba dioksinų tipo PCB toksiškumo lygis yra skirtingas. Siekiant įvertinti bendrą šių skirtingų junginių toksiškumą, rizikos vertinimui ir priežiūros kontrolei palengvinti buvo pradėta taikyti toksinio ekvivalentiškumo faktoriaus (TEF) sąvoka. Tai reiškia, kad analitiniai rezultatai, susiję su visais pavieniais toksiškais dioksinais ir dioksinų tipo PCB giminingais junginiais, išreiškiami kiekybiniu vienetu – TCDD toksiškumo ekvivalentu (TEQ).
Komisijos reglamentas (EB) Nr. 1881/2006 nustatė kiaulių riebalams didžiausią leistiną 1,0 pg/g dioksinų suma (PSO-PCDD/F-TEQ) ir 1,5 pg/g dioksinų ir dioksino tipo PCB suma (PSO-PCDD/F-PCB-TEQ). Kiaulių kepenims nustatyta didžiausia leistina 6,0 pg/g dioksinų suma (PSO-PCDD/F-TEQ) ir 12 pg/g dioksinų ir dioksino tipo PCB suma (PSO-PCDD/F-PCB-TEQ).
Parengta remiantis šia informacija:
2006 m. gruodžio 19 d. Komisijos reglamentas (EB) Nr. 1881/2006, nustatantis didžiausias leistinas tam tikrų teršalų maisto produktuose koncentracijas. Oficialusis leidinys L: 2006-12-20 Nr.364.
Statement of EFSA on the risks for public health due to the presence of dioxins in pork from Ireland
http://www.efsa.europa.eu/EFSA/efsa_locale-1178620753812_1211902210863.htm
Internetinė prieiga 2008.12.11