Remiantis naujausia Europos maisto saugos tarnybos (angl.: EFSA), Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (angl.: ECDC) ir ES etaloninės laboratorijos (angl.: EURL) ataskaita, Europoje užregistruotų didelio patogeniškumo paukščių gripo (DPPG) atvejų tarp naminių ir vandens paukščių nuo vasaros padaugėjo. Nors ankstesniu ataskaitiniu laikotarpiu (2022 m. birželio – rugsėjo mėn.) jūrų paukščių perinčių kolonijų didelio patogeniškumo paukščių gripo (DPPG) aptikimų skaičius sumažėjo, vandens paukščių ir naminių paukščių atvejų skaičius išaugo. Įtariama, kad padaugėjęs naminių paukščių protrūkių skaičius yra susijęs su viruso plitimu per vandens paukščius.
Besitęsianti paukščių gripo epidemija yra didžiausia kada nors pastebėta Europoje. Pirmaisiais epidemijos metais (nuo 2021 m. spalio iki 2022 m. rugsėjo mėn.) 37 Europos šalyse iš viso buvo pranešta apie 2520 naminių paukščių protrūkių, 227 nelaisvėje laikomų paukščių protrūkių ir 3867 DPPG viruso atvejus, aptiktus laukinių paukščių tarpe. Nukentėjusiuose ūkiuose žuvo apie 50 milijonų paukščių. Neįprastas DPPG išlikimas tarp laukinių paukščių ir naminių paukščių visą 2022 m. vasarą reiškia, kad pirmą kartą nebuvo aiškus skirtumas tarp pirmųjų epidemijos metų pabaigos ir šių metų DPPG sezono pradžios, kuris prasidėjo 2022 m. spalį. Nuo 2022 m. rugsėjo mėn. aptikti virusai priklauso vienuolikai genotipų, iš kurių trys išplito Europoje vasaros mėnesiais, o aštuoni yra nauji. DPPG virusai taip pat buvo aptikti laukinių ir ūkiuose auginamų žinduolių rūšyse Europoje ir Šiaurės Amerikoje, o tai rodo genetinius prisitaikymo prie žinduolių replikacijos žymenis.
Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras padarė išvadą, kad užsikrėtimo rizika ES/EEE bendrajai populiacijai yra maža, o darbe veikiamiems žmonėms – maža arba vidutinė. Atsižvelgdama į Europos Komisijos prašymą, EFSA šiuo metu vertina naminių paukščių vakcinų nuo DPPG prieinamumą ir svarsto galimas vakcinacijos strategijas. Šio darbo, prie kurio taip pat prisideda Europos vaistų agentūra (angl.: EMA) ir EURL, rezultatai bus pateikti 2023 m. antroje pusėje.
Daugiau informacijos apie Paukščių gripą Europoje: https://www.efsa.europa.eu/en/news/avian-influenza-cases-poultry-and-water-birds-rise#how-to-contact-us