Europos Sąjungos (ES) 2016 m. veterinarinių vaistų, neleistinų medžiagų ir teršalų gyvūnuose ir gyvūninio maisto produktuose stebėsenos duomenys parodė aukštą atitikties ES reikalavimams lygį. Remiantis Europos maisto saugos tarnybos (EFSA) neseniai paskelbtos 2016 m. ataskaitos apie veterinarinių vaistų liekanų ir kitų medžiagų stebėsenos gyvūnuose ir gyvūninio maisto produktuose duomenimis, reikalavimų neatitikę tiksliniai mėginiai (mėginiai, paimti siekiant nustatyti draudžiamų medžiagų naudojimą ar palyginti nustatytų medžiagų kiekį su didžiausiomis leistinomis jų koncentracijomis) ES sudarė 0,31 proc. Tai atitinka pastarųjų devynerių metų neatitikusių mėginių kiekį, kuris svyravo nuo 0,25 proc. iki 0,37 proc.
2016 m. neatitikties reikalavimams atvejų dėl cheminių teršalų, tokių kaip metalai, buvo nustatoma dažniau nei dėl kitų medžiagų. Sumažėjo neatitikties reikalavimams atvejų dėl rezorcilo rūgšties laktonų (hormaniškai aktyvūs junginiai, kurie atsiranda dėl žmonių veiklos arba gaminami grybų), mikotoksinų (grybų gaminami toksinai) bei antitiroidinių medžiagų. 2016 m., lyginant su ankstesniais metais, buvo pranešta apie didžiausią reikalavimų neatitikusių mėginių kiekį dėl juose nustatytų nesteroidinių priešuždegiminių vaistų, mažiausią – dėl antibakterinių preparatų.
ES šalyse vykdoma veterinarinių vaistų liekanų ir kitų medžiagų stebėsena gyvūnuose ir gyvūninio maisto produktuose užtikrina aukštą atitikimo ES reikalavimams lygį ir padeda apsaugoti vartotojus bei gyvūnus. 2016 m. 27 iš 28 ES valstybių narių iš viso pateikė EFSA duomenis apie 710 839 ištirtus gyvūnų ir gyvūninio maisto produktų mėginius. Šį skaičių sudarė 369 262 tiksliniai mėginiai ir 21 350 įtarimo mėginių, 4 075 mėginių buvo atrinkta importo metu ir 316 152 mėginiai atrinkti vykdant nacionalines kontrolės programas. Dauguma šalių įvykdė minimalius mėginių ėmimo ir tyrimų dažnumo reikalavimus, nustatytus ES teisės aktais.
Medžiagų liekanų gyvūnų ir gyvūninio maisto produktuose tyrimai Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute
Lietuvoje medžiagų liekanų stebėsena gyvūnų ir gyvūninio maisto produktų mėginiuose vykdoma nuo 1998 metų. Kiekvienais metais yra sudaromas ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos patvirtinamas metinis Medžiagų liekanų gyvūnuose ir jų mėsoje, piene, paukštienoje, kiaušiniuose, žvėrienoje, žuvyse ir meduje stebėsenos planas, kuris rengiamas atsižvelgiant į ankstesniųjų metų medžiagų liekanų stebėsenos gyvūnų ir gyvūninio maisto produktų mėginiuose rezultatus, Europos Komisijos ir ES referentinių laboratorijų pastabas ir rekomendacijas, ES skubių pranešimų apie nesaugų maistą ir pašarus duomenis, informaciją apie antimikrobinį atsparumą.
Siekiant nustatyti galimą draudžiamų medžiagų ar netinkamą leidžiamų medžiagų naudojimą bei galimą taršą, Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute tiriami pagal šį planą paimti gyvūnų ir gyvūninių produktų mėginiai.
Nacionalinis maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutas veterinarinių vaistų liekanų gyvūnuose ir gyvūniniuose produktuose tyrimų rezultatų duomenis teikia Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai, taip pat elektroninių duomenų sąsajų pagalba duomenys perduodami EFSA.
2016 m. pagal Medžiagų liekanų gyvūnuose ir jų mėsoje, piene, paukštienoje, kiaušiniuose, žvėrienoje, žuvyse ir meduje stebėsenos planą Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute buvo ištirtas 2371 gyvūnų ir gyvūninių maisto produktų mėginys, 9 mėginiai neatitiko teisės aktų reikalavimų. 2017 m. pagal šį planą buvo ištirtas 2471 gyvūnų ir gyvūninių maisto produktų mėginys, 6 mėginiai neatitiko teisės aktų reikalavimų. Visuose teisės aktų reikalavimų neatitikusiuose mėginiuose buvo nustatyta medžiagų liekanų, viršijančių didžiausią leistiną koncentraciją (DLK), draudžiamų medžiagų nustatyta nebuvo. 2016 metais reikalavimų neatitikę mėginiai sudarė 0,379 %, 2017 metais – 0,243% ištirtų mėginių.
Tiriant gyvūnų mėginius 2016 – 2017 metais, neatitikimų daugiausiai nustatyta galvijų ir kiaulių mėginiuose. Reikalavimų neatitiko 8 galvijų mėginiai (0,57 % ištirtų mėginių) ir 4 kiaulių mėginiai (0,44 % ištirtų mėginių). Medžiagų liekanų, viršijančių DLK, nebuvo nustatyta avių, arklių, paukščių ir ūkiuose auginamų laukinių gyvūnų mėginiuose. Tiriant gyvūninio maisto produktus (medų, kiaušinius, pieną), neatitikimų nebuvo nenustatyta.
EFSA 2016 m. ataskaita apie veterinarinių vaistų liekanų ir kitų medžiagų stebėsenos gyvūnuose ir gyvūninio maisto produktuose rezultatus: