Lietuvos Respublikos geriamojo vandens įstatymas (Žin., 2001, Nr. 64-2327) reglamentuoja pagrindines valstybės, savivaldybės institucijų, vandens tiekėjų ir vandens vartotojų funkcijas ir santykius, susijusius su geriamojo vandens gavyba, jo tiekimu, naudojimu, individualiu aprūpinimu bei geriamojo vandens saugos ir kokybės kontrole.
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba atlieka geriamojo vandens kontrolę, į kurią įeina visi geriamojo vandens saugos ir kokybės užtikrinimo etapai.
Svarbu
Visi geriamojo vandens tiekėjai privalo atlikti geriamojo vandens programinę priežiūrą. Geriamojo vandens programinė priežiūra yra aprašyta teisės aktuose, kuriuose nustatyta tvarka atliekamas pasirinktinis vandens bandinių ėmimas, mėginių tyrimas ir tam tikrų vandens rodiklių registravimas ir (ar) perdavimas siekiant įvertinti, ar šie rodikliai atitinka saugos ir kokybės reikalavimus.
Vienas iš indikatorinių geriamojo vandens rodiklių – bendroji geležis (Fe), kurios norma 200 µg/l. Indikatorinis rodiklis ( mikrobinis, cheminis ar fizikinis ) – tiesiogiai nesietinas su kenksmingu poveikiu žmonių sveikatai, tačiau integraliai jis atspindi gamtinio (žalio) vandens savybes, geriamojo vandens ruošimo ir tiekimo technologiją. Šis rodiklis – kontroliuojamas, kad būtų galima rasti geriamojo vandens saugos ir kokybės pažeidimo požymius, įspėti apie pavojų ir imtis atitinkamų priemonių.
Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto laboratorijos darbuotojai atlieka daugelio rodiklių, tame tarpe, ir geležies tyrimus.
Tyrimai
Išanalizavus trijų metų laboratorinių tyrimų duomenis galima teigti, kad beveik pusė tirtų vandens bandinių neatitinka reikalavimų, kadangi geležis ženkliai viršija leistinas normas.
2006 m. ištirta 90 vandens bandinių, viso ištirta 225 analitės, 53 bandiniai neatitiko HN 24: 2003 „Geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimai" reikalavimų, iš jų 33 dėl padidinto geležies kiekio. Tai sudaro 36,7% nuo visų tirtų vandens bandinių.
2007 m. ištirta 133 bandiniai, tirtos 256 analitės, 55 bandiniai neatitiko reikalavimų. 43 bandiniuose rastas padidintas geležies kiekis. Tai sudaro 32,3% nuo visų tirtų bandinių.
Per 2008 m. dešimt mėnesių ištirta 100 bandinių, juose tirta 305 analitės. 82 bandiniai neatitiko reikalavimų dėl viršyto geležies rodiklio. Tai sudaro 82% nuo visų tirtų bandinių.
Ar geležis tik indikatorinis rodiklis?..
Vyrauja nuostata, kad geležis yra indikatorinis rodiklis ir įtakos žmonių sveikatai neturi. Tačiau medicininėje literatūroje pateikiami ir kitokie duomenys.
Hemochromatozė yra geležies pertekliaus kūne sukelta liga. Geležis būtina eritrocitų (raudonųjų kraujo kūnelių, išnešiojančių po organizmą deguonį) gamybai, gerai organizmo sveikatai palaikyti. Geležies trūkumas gali sukelti anemiją, tačiau jos perteklius yra toksiškas. Geležies perteklių gali sukelti padidėjusi geležies rezorbcija iš žarnyno. Tai vadinamoji pirminė hemochromatozė. Dažniausiai tai būna paveldima anomalija, žinoma kaip paveldima hemochromatozė.
Geležies perteklių organizme taip pat gali sukelti didelis skaičius nenormalių raudonųjų kraujo kūnelių, kurie irsta atpalaiduodami geležį. Tai vadinama antriniu geležies pertekliumi, kuris taip pat gali būti paveldimas.
Pirminė hemochromatozė yra paveldima liga. Manoma, kad ją sukelia hemochromatozės genų (HFE) mutacija. Viena mutacija žinoma kaip C282Y, o kad išsivystytų hemochromatozė, reikia dviejų pakitusių genų (po vieną iš kiekvieno tėvo). Kartais ši liga gali atsirasti ir esant tik vienam patologiniam C282Y genui. Kita HFE geno H63D mutacija, atsirandanti viena ar su C282Y mutacija, taip pat veikia pasisavinamos geležies kiekį ir gali sąlygoti hemochromatozę.
Ar saugu, jei geležies kiekis vandenyje- padidintas?..
Padidintas geležies kiekis vandenyje gali sukelti ne tik sveikatos problemas, bet yra ir vandens kokybės problema. Anaerobinėmis sąlygomis išgaunamame vandenyje geležies koncentracija gali būti iki keleto miligramų litre ir toks geležies kiekis nekeičia vandens spalvos ar nesukelia drumstumo požymių, kai vanduo pumpuojamas iš vandens šaltinio. Tačiau atmosferos poveikyje geležis oksiduojasi ir suteikia vandeniui nepageidaujamą rausvai rudą atspalvį. Galimas vandentiekio sistemos įrenginių ir skalbinių nudažymas. Taip pat toks vanduo gali įtakoti nuosėdų susidarymą elektriniuose prietaisuose, kurie naudojami vandeniui kaitinti. Geriamojo vandens Įstatymo 8 straipsnyje 2 dalyje teigiama, kad viešai tiekiamo geriamojo vandens ruošimo technologija turi būti pritaikyta konkrečioms vandens savybėms, atsižvelgiant į vietos hidrologines, hidrogeologines ir hidrochemines sąlygas.
Taigi, Lietuvoje esant geležingiems vandens sluoksniams, vandens tiekėjai turi imtis visų reikiamų priemonių, tokių – kaip vandens filtravimas, kad užtikrinti saugaus ir kokybiško vandens tiekimą.