Naujausia BAX mikroorganizmų aptikimo sistema yra greitas ir tikslus metodas patogenų ar kitų mikroorganizmų aptikimui maisto produktuose. Metodas prasiskverbia į mėginį iki genetinio lygmens ir polimerazės grandininės reakcijos (PGR) pagalba patikimai aptinka mikroorganizmus. Sistema naudoja naują PGR metodą, kuris pagrįstas DNR aptikimu įvairiuose mėginiuose – nuo žaliavų iki galutinio produkto. BAX sistema Q7 suteikia naujas galimybes greitesniam rezultatų gavimui, nes vienu metu galima ištirti iki 96 mėginių.
Jei mėginyje yra ieškomas patogenas, genetiniame lygmenyje veikianti BAX sistema, naudodama polimerazės grandininę reakciją, per trumpą laiką susintetina (amplifikuoja) milijonus patogenui specifinių unikalių DNR fragmentų, kuriuos jau galima patikimai nustatyti. Po klasikinio gausinimo mėginiai lizuojami, kad suirtų ląstelių sienelės ir DNR patektų į tirpalą. Šiuo lizatu rehidratuojamos PGR reagentų tabletės ir vyksta PGR. Amplifikuota DNR siunčia fluorescencinį signalą, kurį realaus laiko termocikleris Q7 atpažįsta ir pateikia rezultatus. Tyrimo atlikimas yra supaprastintas: visi PGR reikalingi reagentai yra vienoje tabletėje, tabletė iškart supakuota mėgintuvėlyje. Reagentų tabletė ne tik sutrumpina aktyvaus darbo laiką, bet ir padidina rezultatų tikslumą ir atsikartojamumą. Automatinis prietaisas greičiau nei per keturias valandas apdoroja visą 96 mėgintuvėlių stovelį ir kompiuterio ekrane parodo rezultatus. Šie duomenys spausdinami ir išsaugomi kompiuteryje.
Šiuo metu Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto Laboratorijos departamento Maisto produktų mikrobiologinių tyrimų skyriuje yra patvirtintas Salmonella spp. aptikimo šia sistema metodas. Pagrindiniai šio metodo privalumai yra tyrimo trukmė (26-30 val., priklausomai nuo mėginio rūšies), tikslumas (98,4%), jautrumas (96,9%) ir specifiškumas (99,6%).
Šis metodas yra validuotas AFAQ AFNOR sertifikavimo įstaigos pagal EN ISO 16140:2003 standartą su pamatiniu tyrimo metodu EN ISO 6579:2002 ir turi alternatyvių tyrimo metodų validavimo sertifikatą Nr. QUA – 18/3 – 11/02.
Ateityje Institute planuojama patvirtinti Listeria monocytogenes bei E. coli O157 aptikimo BAXŅ sistema Q7 metodus.
Šiuos metodus rekomenduojama naudoti atliekant laboratorinius tyrimus maisto tvarkymo subjektų savikontrolės tikslais, taip pat eksportuojant produkciją, kadangi tyrimų laikas žymiai sutrumpėja.