Biocidiniais produktais yra kontroliuojami žmonių ar gyvūnų sveikatai arba kitoms medžiagoms galintys pakenkti kenksmingi organizmai. Kad ir kaip to nepageidautume, biocidiniai produktai yra mūsų kasdienio gyvenimo dalis. Tai buityje, ligoninėse, pramonėje ar žemės ūkyje naudojamos dezinfekavimo priemonės, nuodai graužikams, vabzdžius ir voragyvius atbaidančios ar naikinančios priemonės, gaminius nuo pelėsinių grybų apsaugančios medžiagos (purškikliai, impregnantai, dažai), vandens dezinfekavimo priemonės ir daugelis kitų produktų. Biocidai į ES teisės taikymo sritį įtraukti 1998 metų vasario 16 d. įsigaliojus Europos Parlamento ir Tarybos Direktyvai Nr. 98/8/EB dėl biocidinių produktų pateikimo į rinką, kuri ir nustatė biocidinių produktų tiekimo Bendrijos rinkai taisykles (toliau – Direktyva), siekiant valdyti žmonių bei gyvūnų sveikatai ir aplinkai kylantį pavojų. Šalys narės turėjo įgyvendinti minėtą Direktyvą.
Perkėlus pagrindines šios Direktyvos nuostatas Lietuvoje buvo parengti teisės aktai: Biocidų autorizacijos ir registracijos nuostatai (Žin., 2002, Nr. 79–3361) ir Biocidų autorizacijos ir registracijos taisyklės (Žin., 2002, Nr. 87–3760), kuriais remiantis ir buvo autorizuojami biocidai.
Tačiau, atsižvelgiant į Europos Komisijos ataskaitą dėl pirmųjų septynerių šios Direktyvos taikymo metų, pateiktą Europos Parlamentui ir Tarybai, kurioje nagrinėjamos Direktyvos problemos bei atsižvelgiant į pagrindinius dabartinių reglamentavimo teisės aktų pakeitimus, kurie turėtų būti priimti, buvo nuspręsta, kad geriausia Direktyvą pakeisti kita teisės priemone – reglamentu, kad būtų nustatytos aiškios, išsamios ir tiesiogiai visoms ES šalims taikomos taisyklės.
Todėl 2012 m. gegužės 22 d. įsigaliojo naujasis Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 528/2012 dėl biocidinių produktų tiekimo rinkai ir jų naudojimo (toliau – Reglamentas) (OL 2012 L167, p.1).
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2012:167:FULL:LT:PDF .
Reglamento tikslas – pagerinti vidaus rinkos veikimą taikant suderintas biocidinių produktų tiekimo rinkai ir jų naudojimo taisykles, tuo pačiu metu užtikrinant aukštą žmonių ir gyvūnų sveikatos bei aplinkos apsaugos lygį. Šio Reglamento nuostatos grindžiamos atsargumo principu, kuriuo siekiama apsaugoti žmonių sveikatą, gyvūnų sveikatą bei aplinką. Ypatingą dėmesį skiriant pažeidžiamų asmenų grupių apsaugai.
Naujojo Reglamento naujovės – patobulintos nuostatos dėl biocidinių produktų autorizacijos reikalavimų. Reglamente yra numatyta naujovė – Sąjungos autorizacija. Įmonės galės gauti savo biocidinių produktų autorizaciją, kuri bus taikoma visoje Europos Sąjungoje. Taikymo srities praplėtimas, t.y., įtrauktos biocidiniais produktais apdorotos prekės ir medžiagos, pavyzdžiui, tekstilės gaminiai, dažai. Tokie produktai apibrėžiami kaip apdoroti gaminiai, kurie visų pirma atlieka biocidinę funkciją, todėl jie ir laikomi biocidiniais produktais.
Naujajame dokumente neliko 20-to biocidinių produktų tipo – Maisto ir pašarų atsargų antiseptikai. Kadangi 20-am produktų tipui buvo priskirti produktai, naudojami siekiant padėti išlaikyti maisto ar pašarų kokybę kontroliuojant kenksminguosius organizmus, reglamentuojami 2003 m. rugsėjo 22 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 1831/2003 dėl priedų, skirtų naudoti gyvūnų mityboje (OL 2003 L 268,) ir 2008 m. gruodžio 16 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 1333/2008 dėl maisto priedų (OL 2008 L 354), nuspręsta, kad nėra tikslinga šiame Reglamente reglamentuoti šio tipo produktus.
Pagal Reglamento nuostatas sumažinamas bandymų su gyvūnais skaičius, nes skatinama lanksčiau vykdyti bandymus, tampa privaloma dalytis tyrimų duomenimis.
Naujuoju Reglamentu įgyvendinama speciali IT priemonė – Biocidinių produktų registras paraiškoms teikti, sprendimams registruoti bei visuomenei informuoti. Reglamentuojamas sankcijų taikymas naujojo Reglamento pažeidimo atveju.
Pagrindinis Reglamento administratorius yra Europos cheminių medžiagų agentūra (ECHA) http://echa.europa.eu/lt/, kuri yra įsikūrusi, Suomijoje. ECHA privalės koordinuoti biocidinių produktų ir veikliųjų medžiagų tvirtinimo ir leidimo procesus Sąjungos lygmeniu. Taip pat įkurtas Biocidinių produktų komitetas (BPC) http://echa.europa.eu/about-us/who-we-are/biocidal-products-committee, kuriame dalyvauja Europos Sąjungos valstybių kompetentingų institucijų, ECHA ir Europos Komisijos atstovai.
Lietuvoje ir toliau biocidinių produktų autorizaciją atliks Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, kuri autorizuoja veterinarinės higienos produktus bei produktus, skirtus naudoti gyvūnų auginimo, laikymo vietose, transportavimo priemonėse bei pašarų ir geriamojo vandens, skirto gyvūnams, talpų, įrangos dezinfekcijai, ir Vilniaus visuomenės sveikatos centras, kuris autorizuos biocidinius produktus, skirtus naudoti maistui, buityje, visuomenės ar asmens sveikatos tikslams, mirusio žmogaus kūnui ar jo dalims dezinfekuoti ir konservuoti.
Nuo 2012 m. gegužės 22 d. įsigaliojęs naujasis Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 528/2012 dėl biocidinių produktų tiekimo rinkai ir jų naudojimo, bus pradėtas taikyti nuo 2013 m. rugsėjo 1 d. Reglamentu užtikrinama, kad teisiniai reikalavimai visoje Sąjungoje būtų įgyvendinami tuo pačiu metu ir vienodai.