Gegužės 20 d. minima Pasaulinė Bičių diena. Taip norima atkreipti dėmesį į bičių ir kitų vabzdžių apdulkintojų situaciją pasaulyje, jų reikšmę biologinei įvairovei, žemės ūkiui ir žmonių sveikatai.
Lietuvoje kasmet didėja bitininkų ir laikomų bičių šeimų skaičius. Didėjanti bitynų koncentracija gali lemti bičių bei bičių perų susirgimus. Labai svarbu laiku diagnozuoti bičių ligas, siekiant apriboti jų plitimą į kitas bičių šeimas bei tolimesnius bitynus. Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute (NMVRVI) tiriamos bakterinės, parazitinės, mikologinės ir virusinės bičių ligos. Tyrimai atliekami skirtingais metodais, priklausomai nuo diagnozuotos ligos: mikroskopija, mikrobiologinė analizė ir molekuliniai tyrimai.
Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto laboratorijose tiriamos ne tik bičių ligos, bet ir pagaminti įvairūs bičių produktai (medus, vaškas, bičių duona ir kt.). Čia galima patikrinti ar teisingai paženklintas medus, t.y. jei gamintojas etiketėje nurodo „Liepų“ medus, laboratoriniais tyrimais galima patvirtinti ar jis tikrai yra liepų. NMVRVI taip pat, atliekami žiedadulkių nustatymo meduje tyrimai, tai yra labai svarbus rodiklis medaus kokybės kontrolei. Pagal žiedadulkių morfologiją galima nuspręsti medaus botaninę ir geografinę kilmę. Taip pat, tiriama ir daug kitų cheminių rodiklių: sunkieji metalai, gliukozė, fruktozė, sacharinas, hidroksimetilfurfurolas, diastazės aktyvumas, rūgštingumas, veterinarinių vaistų likučiai, chloramfenikolis, pesticidai ir kt.
,,Bičių organizme gali būti aptinkamos apie 24 skirtingos virusų rūšys, Lietuvoje per paskutinį dešimtmetį buvo nustatyti 7 virusinių ligų sukėlėjai, tačiau virusai dažniausiai išlieka bitės organizme nesukeldami ligos ar akivaizdžių ligos požymių. Skirtingi virusai gali sukelti panašius ligos požymius ar vienas virusas gali sukelti keletą skirtingų ligos požymių, kas lemia sudėtingą virusinės infekcijos identifikavimą ir molekulinių tyrimų svarbą greitam ir tiksliam ligos diagnozavimui. Labai svarbu ne tik atlikti nuolatinę bitynų kontrolę bei bičių ligų ir jų produktų tyrimus, bet ir tinkamai rūpintis bičių mityba, jų imunine sistema bei skirti dėmesį tinkamai ir kvalifikuotai bitynų ir priežiūrai. Padėdami bitėms išlikti sveikoms ir produktyvioms – prisidedame prie aplinkos gerovės ir savo sveikatos“ – sako Virusologinių tyrimų skyriaus vyriausioji specialistė Paulina Amšiejūtė-Graziani.