Kasmet kovo 22 d. minima Pasaulinė vandens diena kviečia pagalvoti apie vandens vertę. Įvairiose pasaulio vietose vanduo žmonėms reiškia skirtingus dalykus. Ką vanduo reiškia Jums? Kuo jis svarbus Jūsų namams ir šeimos gyvenimui, Jūsų sveikatai, gerovei ir aplinkai? Šie klausimai padeda suprasti tikrąją vandens vertę, skatina pasirūpinti veiksmingu jo išteklių tausojimu, išsaugojimu ateities kartoms ir, be abejo, saugiu vartojimu.
Remiantis Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute (toliau – NMVRVI) atliktų tyrimų duomenimis, Lietuvoje viešai tiekiamo geriamojo vandens kokybė yra gera, nustatomų neatitikimų keliamiems reikalavimams procentas – nedidelis. Tačiau, pasak NMVRVI specialistų, šulinių ir gręžinių vandens kokybę, pagal galimybes, rekomenduojama ištirti kartą ar du per metus, geriausia tai daryti pavasarį.
Šulinių ir gręžinių vandens kokybė yra nepastovi ir dažnai priklauso nuo aplinkos užterštumo. Dažniausiai tokio vandens kokybė pablogėja pavasarį ir rudenį – tirpstant sniegui, užliejus potvyniams ar gausiai lyjant, tarša nuo žemės paviršiaus skverbiasi į gruntą ir gali patekti į gruntinius vandenis, todėl šulinio ar gręžinio vandenyje gali atsirasti nepageidaujamų cheminių medžiagų ar mikroorganizmų. Dažniausiai šachtinių šulinių vanduo užsiteršia dėl netvarkingos ūkinės veiklos.
Svarbu žinoti, kad virinant vandenį mikroorganizmai žūsta, tačiau, jei šachtinių šulinių vanduo užterštas cheminėmis medžiagomis, nei vandens virinimas, nei filtravimas buitiniais filtrais jų iš vandens nepašalina.
Ypač svarbu įsitikinti, ar šachtinių šulinių ir negilių individualių gręžinių vanduo nėra užterštas nitratais. Nitratais ar nitritais užterštas vanduo neturi specifinio skonio, kvapo ar spalvos. Užterštas nitratais vanduo ypač pavojingas, jei naudojamas kūdikių maistui gaminti. Patys jautriausi nitratų poveikiui yra kūdikiai iki trijų mėnesių amžiaus. Maitinant kūdikius sausais mišiniais privaloma įsitikinti, kad mišinių gamybai naudojamas saugus vanduo.
Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute 2020 m. atliktų geriamojo vandens tyrimų rezultatai
NMVRVI atliekami viešai tiekiamo geriamojo vandens ir šachtinių šulinių vandens cheminiai, mikrobiologiniai bei jusliniai tyrimai. 2020 m. NMVRVI iš viso buvo atlikta 22 112 geriamojo vandens tyrimų.
Iš 6450 atliktų cheminių viešai tiekiamo geriamojo vandens tyrimų 381 rezultatai neatitiko nustatytų reikalavimų (5,9 proc.). Dažniausiai buvo nustatomas per didelis bendrosios geležies kiekis (44 proc. reikalavimų neatitikusių rezultatų), per didelis amonio kiekis (23 proc.), mangano kiekis (8 proc.), normas viršijo permanganato indeksas (5 proc.), taip pat vandens drumstumas (5 proc.), boro kiekis (3 proc.). Retais atvejais leistinas normas viršijo nitratai, arsenas ir kiti teršalai.
Iš 3809 atliktų cheminių šachtinių šulinių vandens tyrimų nustatytų reikalavimų neatitiko 396 tyrimų rezultatai (10 proc.). Dažniausiai leistinus kiekius viršijo geležis (41 proc. reikalavimų neatitikusių rezultatų), amonis (30 proc.), nitratai (10 proc.), permanganato indeksas (7 proc.). Retesniais atvejais reikalavimų neatitiko vandens pH ir kt. vandens analitės.
2020 m. atlikta 10 210 viešai tiekiamo geriamojo vandens mikrobiologinių tyrimų. Iš jų normų neatitiko 168 tyrimų rezultatai (1,6 proc.). Dažniausiai buvo nustatomas reikalavimų neatitinkantis koliforminių bakterijų skaičius (52 proc. reikalavimų neatitikusių rezultatų), taip pat vandens mėginiuose buvo aptikta žarninių enterokokų (24 proc.), žarninių lazdelių (E. coli) (23 proc.).
Iš atliktų 1478 mikrobiologinių šachtinių šulinių vandens tyrimų, reikalavimų neatitiko 157 tyrimų rezultatai (11 proc.). Dažniausiai vandens mėginiuose buvo nustatoma žarninių enterokokų (45 proc. reikalavimų neatitikusių rezultatų), žarninių lazdelių (29 proc.), taip pat reikalavimų neatitinkantis koliforminių bakterijų skaičius (17 proc.).
NMVRVI taip pat atliekami ir jusliniai viešai tiekiamo geriamojo vandens tyrimai. Šie tyrimai dažniausiai atliekami, kai viešai tiekiamo vandens juslinės savybės kelia įtarimų. Iš 2020 m. atliktų 165 juslinių vandens tyrimų 46 tyrimų rezultatai neatitiko teisės aktų reikalavimų – nustatyti vandens kvapo, skonio bei spalvos neatitikimai.
Tikslią informaciją apie Jums viešai tiekiamo geriamojo vandens kokybę galima sužinoti iš vandens tiekėjo bei atitinkamoje savivaldybėje.
Plačiau apie gyventojams rekomenduojamus šachtinių šulinių ir gręžinių tyrimus NMVRVI.