Kas yra biosauga? Kaip suprantame sąvoką bioizoliavimas? Ir kaip interpretuojamas biosaugumas?
Tai pagrindinės sąvokos, nuo kurių 2022 m. rugpjūčio 3 d. nuotolinį pristatymą pradėjo Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto (NMVRVI) direktoriaus pavaduotojas Darius Nienius. Jis pabrėžė: „Biosaugos, bioizoliavimo ir biosaugumo terminų reikšmės bendrine prasme yra tarsi visiems žinomos, tačiau nesant sisteminio požiūrio, kuris atitiktų tarptautiniu lygiu apibrėžtas šių sąvokų sampratas, biosaugos sistemos įgyvendinimas kelia tam tikrų iššūkių.
Tai, kad laboratorijų biosaugos ir biosaugumo reikalavimų įgyvendinimas nėra patenkinamas, nurodė ir Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) ekspertai, kurie 2018 m. atliko auditą, kaip Lietuvoje įgyvendinami tarptautiniai sveikatos reikalavimai (angl. Internatioanl Health Regulations). Visa PSO ataskaita yra viešai prieinama: https://www.who.int/publications/i/item/WHO-WHE-CPI-2019.35
D. Nienius akcentavo, kad NMVRVI turi gerą kokybės vadybos sistemą, todėl negalima teigti, kad biosaugos reikalavimų nėra ar jų nesilaikoma. Žinios apie biosaugos ir biosaugumo reikalavimus Lietuvoje šiuo metu yra paremtos tik pirminiu mokymu, kurį laboratorijų darbuotojai gauna universitetinių studijų metu ir išoriniuose mokymuose bei programose, kurias vykdo tarptautinės nevyriausybinės organizacijos.
Šiuo metu NMVRVI yra parengtas laboratorijos biosaugos gairių projektas. Gairių pagrindu bus susisteminti ir detalizuoti biosaugos reikalavimai ir procedūros. Pažymėtina, kad biosaugos sistemos patikimumas priklauso nuo kiekvieno darbuotojo – pradedant laboratorijos vadovu ir baigiant laborantu ar išorines paslaugas teikiančiu asmeniu. Todėl kiekvienas specialistas kviečiamas aktyviai dalyvauti peržiūrint ir papildant biosaugos gaires, kad būtų realiai užtikrinta biosaugos kultūra visame Institute. „Jeigu draugystė prasideda nuo šypsenos, tai biosauga – nuo biosaugos kultūros“, – bičiuliškai pranešimą reziumavo D.Nienius.
Direktorius Egidijus Pumputis padėkojo už svarbios temos pristatymą ir pasakė: „Nors apie biosaugą žinome daug ir suprantame jos reikšmingumą, tačiau svarbu išlikti budriems kiekvieną darbo minutę. Peržiūrėsime biologinio saugumo procedūras ir toliau tęsime kiekvieno darbuotojo mokymus. Turime pasiekti, kad būtų lengva laikytis biologinės saugos procedūrų, pavyzdžiui, kad darbuotojai lengvai ir saugiai paliktų nešvarią darbo aprangą ir tai taptų jų natūraliu įpročiu. Planuojame kryptingą ir išsamią visų biologinės saugos ir saugumo procesų peržiūrą. Į programą įtrauksime kuo daugiau prevencinių biosaugos etapų, todėl šiuo pranešimu temos neužbaigiame, ją tik pradedame…“