Šių metų Pasaulinės pasiutligės dienos tikslas – Pasiutligė: viena sveikata, nulis mirčių.
Pasiutligė – zoonozinė mirtinai pavojinga nervų sistemos liga – plintanti per seiles. Žmonės pasiutlige užsikrečia, kai jiems įkanda, įdreskia, apseilėja sergantis naminis ar laukinis gyvūnas ir su gyvūno seilėmis pasiutligės virusas patenka į žaizdą. Kasmet pasaulyje nuo pasiutligės miršta daugiau nei 59 000 žmonių, iš kurių 99% atvejai dėl pasiutlige užsikrėtusių naminių šunų įkandimų.
Pasaulinė pasiutligės diena yra didžiausias renginys pasauliniame pasiutligės kalendoriuje, koordinuojamas Pasiutligės kontrolės pasaulinio aljanso (GARC) ir nuo 2007 metų minima kasmet rugsėjo 28-ąją per Luiso Pastero mirties metines, kuris su bendraautoriais 1885 m. sukūrė vakciną nuo pasiutligės.
Pasiutligės rizika Lietuvoje
Lietuvoje jau šešioliktus metus iš eilės laukinių gyvūnų vakcinacija vykdoma du kartus per metus: pavasarį ir rudenį. 2022 metais jaukai su vakcina nuo pasiutligės mėtomi ne visoje Lietuvos teritorijoje, o tik pasienyje, kitaip dar vadinamoje buferinėje zonoje su kaimynine Baltarusija ir Lenkija. Šiose kaimyninėse šalyse vis dar pasitaiko šios ligos atvejų.
Plėtojant diagnostinius pasiutligės tyrimus, mūsų šalyje nemažai dėmesio skiriama ir pasiutligės vakcinacijos efektyvumo vertinimo tyrimams. Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto (toliau – NMVRVI) atlikti tyrimai rodo, kad laukinių gyvūnų pasiutligės likvidavimo priemonės yra veiksmingos. Remiantis 2022 m. sausio – rugpjūčio mėn. tetraciklino žymens (TTC) nustatymo (lapių ir usūrinių šunų) apatinio žandikaulio danties kauliniame audinyje tyrimų duomenų analize, nustatyti 87,91 proc. jaukus su vakcina nuo pasiutligės suėdusių laukinių gyvūnų, iš jų 86,80 proc. jaunų lapių ir 93,41 proc. suaugusių lapių bei 80,00 proc. jaunų usūrinių šunų ir 100,00 proc. suaugusių usūrinių šunų. Atliekant serologinę IFA kraujo tyrimų duomenų analizę nustatyti 37,11 proc. imunizuotų laukinių gyvūnų, iš jų 77,78 proc. jaunų lapių ir 36,02 proc.- suaugusių lapių bei 37,50 proc. suaugusių usūrinių šunų.
NMVRVI atliekamas serologinis pasiutligės antikūnų titro nustatymas (savikontrolei) keliaujant su gyvūnais augintiniais naudojant fluorescuojančių antikūnų virusų neutralizacijos (FAVN) metodą. Šis tyrimas parodo gyvūno imuninės sistemos atsaką į pasiutligės vakciną. Virusologinių tyrimų skyriaus darbuotojai turi didelę patirtį atlikti ir validuoti FAVN tyrimą, jiems gerai suprantama šio darbo specifika.
NMVRVI nuo 2005 m. yra ES patvirtinta laboratorija ir vienintelė Lietuvoje galinti atlikti FAVN tyrimą. Šis tyrimas yra visuotinai pripažintas tarptautinių institucijų, kurį atlikus leidžiama keliauti su gyvūnais augintiniais visame pasaulyje pagal numatytus Europos Parlamento ir Tarybos Reglamente (ES) Nr.576/2013 reikalavimus. Atlikta 2022 m. per 01-08 mėn. gyvūnų augintinių FAVN tyrimų analizė parodė, kad vakcinacijos nuo pasiutligės efektyvumas sudarė 88,16 proc.
Specialistai pataria, kad pasiutligės galima išvengti tik laikantis prevencijos priemonių, tačiau reikia nepamiršti ir vieno paprasto būdo – laikytis tinkamo atstumo su laukiniais ir beglobiais gyvūnais, nuolatos šviesti savo vaikus apie tykančius pavojus.
Apie Pasaulinę pasiutligės dieną plačiau:
https://rabiesalliance.org/world-rabies-day