Salmoneliozė – tai salmonelių genties bakterijų sukeliama ūmi žarnyno liga, viena iš dažniausių infekcinių ligų, pažeidžiančių virškinimo sistemą. Salmonelės sukelia plonosios žarnos uždegimą, todėl liga paprastai pasireiškia viduriavimu, karščiavimu, pilvo ir galvos skausmais. Salmonelioze užsikrečiama nuo žmonių ar gyvūnų sergančių salmonelioze, suvalgius salmonelėmis užkrėsto maisto, atsigėrus užkrėsto vandens. Salmonelioze galima užsikrėsti valgant mėsos gaminius, pieno produktus, kiaušinius, vaisius, daržoves, padažus, vaikų mišinius. Mėsa gali būti užkrėsta salmonelėmis, jei skerdžiami sergantys gyvuliai, mėsa netinkamai apdorojama. Dažnai salmonelioze suserga grupė žmonių, valgiusių to paties maisto. Salmonelės priklauso Enterobacteriaceae šeimai. Tai judančios G (-) (Gram neigiamos) lazdelės. Sporų, kapsulių nesudaro. Labiausiai paplitę Salmonella typhimurium, Salmonella derby, Salmonella infantis, Salmonella enteritidis.
ES ėmėsi priemonių siekiant sumažinti žmonių sergamumą salmonelioze. 2006 – 2007 metais ES buvo atliktas salmonelių paplitimo skerdžiamoms kiaulėms tyrimas, kuriam buvo atrinktos atsitiktinai skerdykloje skerdžiamos kiaulės. Ištirta 80 ES kiaulių bandų. Salmonelių paplitimo tyrimuose dalyvavo visos ES šalys narės bei Norvegija. Tyrimui buvo imami paskerstų kiaulių klubinės ir aklosios žarnų pasaito limfiniai mazgai bei mėginiai nuo skerdienos paviršiaus. Iš viso buvo paimta 19159 mėginiai nuo skerdienos paviršiaus ir 19071 klubinės ir aklosios žarnų pasaito limfinių mazgų mėginys. 24 ES šalyse narėse salmonelių paplitimas kiaulių klubinės ir aklosios žarnų pasaito limfiniuose mazguose buvo 10,3. Tai reiškia, kad ES viena iš 10 paskerstų kiaulių buvo užsikrėtusi salmonelėmis. Salmonelių paplitimas skerdžiamoms kiaulėms ES šalyse narėse buvo nuo 0,0 iki 29,0. Salmonella typhimurium buvo nustatyta 24 ES šalyse narėse, o Salmonella derbi buvo nustatyta 20 ES šalių narių. ES Salmonella typhimurium paplitimas buvo 4,7 (nuo 0,0 iki 16,0), o Salmonella derbi paplitimas buvo 2,1 (nuo 0,0 iki 6,5).
13 ES šalių narių tyrė kiaulių skerdienų užkrėtimą salmonelėmis. 8,3 (nuo 0,0 iki 20,0) kiaulių skerdienų buvo užkrėstos salmonelėmis. Tai reiškia, kad ES viena iš 12 skerdienų buvo užkrečiama salmonelėmis skerdžiant kiaules.
9 ES šalys narės tyrė mėsos sultis arba kraujo mėginius siekiant nustatyti antikūnus prieš salmoneles. ES šalys narės tyrimus atliko naudojant skirtingus diagnozavimo rinkinius, todėl gautų tyrimo rezultatų negalima buvo palyginti. Antikūnai prieš salmoneles buvo nustatyti 3,5-33,3 skerdžiamų kiaulių.
ES skerdžiamų kiaulių klubinės ir aklosios žarnų pasaito limfiniuose mazguose buvo nustatyti 87 salmonelių serologiniai variantai. Labiau paplitusios buvo Salmonella typhimurium, Salmonella derbi, Salmonella rissen ir Salmonella enteritidis. ES šios salmonelės, išskyrus Salmonella rissen, sukelia žmonių salmoneliozę. Salmonella typhimurium sudarė 40, o Salmonella derbi sudarė 14,6 teigiamų mėginių.
Kiaulių skerdienos paviršiuje buvo nustatyta 30 salmonelių serologinių variantų. Labiau paplitusios buvo Salmonella typhimurium, Salmonella derbi, Salmonella infantis, Salmonella bredeney ir Salmonella brandenburg. Salmonella typhimurium sudarė 49,4, o Salmonella derbi sudarė 24,3 teigiamų mėginių. Salmonella typhimurium ir Salmonella derbi buvo nustatytos 10 ES šalių narių.
Tyrimai parodė, kad, skerdžiant salmonelėmis užkrėstas kiaules, salmonelėmis užkrečiamos skerdienos, nuo kurių salmonelėmis gali užsikrėsti žmonės. Tai reiškia, kad sumažinus salmonelių paplitimą kiaulėms, sumažėtų žmonių sergamumas salmonelioze. Tinkamai termiškai apdorojus salmonelėmis užkrėstą kiaulieną, sumažėja žmonių salmoneliozės rizika.
Pranešimas parengtas remiantis Europos maisto saugos tarnybos informacija – Report of the Task Force on Zoonoses Data Collection on the Analysis of the baseline survey on the prevalence of Salmonella in slaughter pigs, in the EU, 2006-2007[1] – Part A: Salmonella prevalence estimates.
http://www.efsa.europa.eu/EFSA/efsa_locale-1178620753812_1178713190037.htm
Internetinė prieiga 2009 m. sausio 8 d.